Price Comparisons
-
hi Paab!
I would like to develop an APS to highlight all of the Rx products we have in our portfolio (all with the same indication). Provided I can find a compared prices must come from a single independent source (as described in question 438), would I be able to present the price as a unit cost? For example, the price of injectable pen X is $450 for 450 units, i.e. $1/unit.
-
Good Morning @Constance
PAAB would need additional information to make the assessment of the claim proposed above. There are many considerations outside of just the source such as, does it suggest equivalence between products on a per unit basis and what is the intent of the per unit comparison. Given these unknowns, it is difficult to provide a definitive answer in a general space. We suggest submitting the copy for review.